آشپزخانه گيس گلاب
.هر گونه استفاده تجاري از مطالب اين وبلاگ بدون اجازه ممنوع است. استفاده از مطالب اين وبلاگ در تمامي سايتها با ذكر ماخذ بلامانع است



Monday, November 07, 2005

Kahlua

مليت : مكزيكي
دسته غذايي : نوشیدنی (Beverage)


مواد لازم :
1 - ½1 پيمانه شكر قهوه‌اي (Brown Sugar)
2 - 1 پيمانه شكر
3 - 2 پيمانه آب
4 - ½ پيمانه قهوه حاضري (نسكافه)
5 - 3 پيمانه ودكا
6 - 2 قاشق غذاخوري وانيل

طرز تهيه :

مرحله اول :
1 - شكرها و آب را با هم مخلوط كرده و آرام آرام هم بزنید تا جوش بيايد و 5 دقيقه بجوشد و شکرها در آب حل شوند.
2 - حرارت را كم كرده و قهوه را اضافه كنيد و آنقدر هم بزنيد تا قهوه كاملا حل شود.
3 - مواد را از روي حرارت برداشته و بگذاريد بصورت طبيعي سرد شود.

مرحله دوم :
1 - ودكا و وانيل را اضافه كنيد. ليكور شما آماده است.

تذكر :
1 - در بعضي از روشهاي تهيه، قهوه را از همان ابتدا به ليكور اضافه مي‌كنند و به همراه آب و شكر مي‌جوشانند.
2- در بعضي از روشهاي تهيه، اشاره‌اي به شكر قهوه‌اي نشده است. شما مي‌توانيد بجاي آن شكر معمولي استفاده كنيد. فراموش نكنيد ميزان شكر معادل نصف واحد است. (1 پيمانه شكر قهوه‌اي = ½ شكر معمولي)
3 - در تهيه اين ليكور مي‌توانيد از ½ لوبياي وانيل نيز استفاده كنيد البته اگر به آن دسترسي داشتيد. در اين حالت حتما بايد حدود 1 هفته وانيل در ليكور شما بماند و پس از 1 هفته آن را خارج كنيد.
4 - با اينكه اين ليكور بلافاصله پس از آماده شدن قابل مصرف است (البته اگر از وانیل معمولی استفاده کرده باشید. لیکور با لوبیای وانیل 1 هفته برای آماده شدن زمان نیاز دارد.) اما پيشنهاد شده 1 هفته تا 1 ماه پس از تهيه مصرف شود و در طول اين زمان هر روز آن را تكان دهيد.
5 - اين ليكور را در بطري تيره رنگ نگهداري كنيد.
6 - بجاي ودكا مي‌توانيد از الكل استفاده كنيد. البته ميزان آن متفاوت است. دو نوع كاهلا با درصد الكل متفاوت وجود دارد. كاهلا با الكل 26.5 درصد و با الكل 35 درصد. اگر خواستيد در اين ليكور از الكل استفاده كنيد (مثلا الكل اتانول 70 درصد) بايد بجاي 3 پيمانه ودكا، ½1 پيمانه آب معدني يا مقطر و ½1 پيمانه الكل بريزيد.




.....................................................................................................................................................

Home